My Dolce Vita is proudly supported by StrongWeb! Creative Group. Discover more from our creative family at StrongWeb! and Kooihaus.

Kako do stabilne glikemije sa dr.B.

Kako do stabilne glikemije sa dr.B.

„There is no cure, but there is a solution“

Već sam napomenula da je Dr.B pionir u vođenju dijabetesa sa low carb ishranom. Nema mnogo doktora koji imaju DM1, mada se danas sve više čuje njihov glas i sve više njih podržava ovakav pristup. A to je nešto što je pacijentima od neprocenjive važnosti kada neko u potpunosti može da razume njihov život.

S obzirom da se dr.B zalaže za ishranu sa malo UH , to znači da nema naglih skokova u glikemijama nakon obroka. Kako bi se postigle što ujednačnije glikemije, na ishrani sa malo ugljenih hidrata, on preporučuje korišćenje humanih kratkodelujućih insulina (Actrapid, Humulin R, Novolin R) ili kako ih on naziva regularni insulin (R insulin). Ovi insulini imaju odloženi početak delovanja, odnosno deluju tek nakon pola sata od ubrizgavanja, i imaju duže dejstvo tako da mogu da pokrivaju kasniji rast glikemije od proteina i masti. Ishrana sa malo UH može da bude ili sa više proteina ili sa više masti. Dr.B.preporučuje ishranu sa manje ugljenih hidrata a više proteina. Proteini se kasnije pretvaraju u glukozu a samim tim i odlaže se rast šećera u krvi što se može onda skoro pa idealno regulisati sa regularnim odnosno humanim kratkodelujućim insulinom. Obroci bi trebalo da budu kreirano tako da proteini čine veći deo obroka i oni su zapravo ti koji nas drže sitim duži vremenski period. Što se tiče ugljenih hidrata, dr.B je veoma striktan i predlaže za doručak 6 g UH, a za ručak i večeru po 12 g UH. Ugljeni hidrati uvek dolaze iz povrća i to onog koje ima nizak udeo UH. Najmanje UH je preporučeno za doručak zato što je tad najteže zadržati rast šećera u krvi, zbog uticaja hormona kortizol koji je zadužen za buđenje u jutarnjim satima. Ovaj njegov protokol je jako striktan što se tiče unosa UH ali u praksi ih svako određuje prema sebi ko je na low carb režimu ishrane.

Svakako je potrebno meriti šećer i sat, dva, tri nakon obroka (sve zavisi kakve su vam potrebe i navike) kako biste eventualno korigovali dalji rast ili pad šećera sve dok ne pronađate idealnu dozu za određenu vrstu hrane.

Još jedno zlatno pravilo dr.B je PRAVILO MALIH BROJEVA. Prevedeno na običan jezik, male doze insulina i male doze UH i mogućnost za greške je posledično jaka mala. 

Prilikom ubrizgavanja insulina, nikad niste sigurni koliko ste zaista insulina ubrizgali, odnosno da li je nešto ostalo u penu od određenog broja jedinica, zatim koliko je insulina od toga zaista iskoristilo vaše telo. U nekim slučajevima se desi da telo odbaci neki deo insulina ne prepoznajući ga (mada se ovo retko dešava), takođe se dešava da na mestima stalnih uboda dođe do začepljenja tkiva tako da insulin ne može odmah da se apsorbuje pa samim tim nestaje i njegovo dejsvo. Insulin se u tom slučaju aktivira nešto kasnije.

Što se tiče malog unosa UH, ne postoji velik porast glikemije nakon jela, a kad unesete i malo jedinica sporodelujućeg humanog insulina, mogućnosti za prevelike oscilacije glikemija su zaista male. Mali unos insulina i UH pravi male greške je još jedan moto dr.B.

S druge strane, veliki unos UH sa sobom nosi veliki porast glikemije a posledično i veliki unos insulina, što na kraju može dovesti do veće mogućnosti jače hipoglikemije. Veći unos insulina sa sobom nosi i veću mogućnost hipoglikemiju. Sa manjim jedinicima svega je to sve nekako mnogo predvidivije pa ako postoji i potreba za nekim korekcijama one su takođe male.

Kako hipoglikemije kod unosa manjih jedinica regularnog insulina nisu tako snažne i iznenadne, tretiranje hipoglikemija se isto obavlja malim količinama UH. Dr.B.savetuje da to budu tablete glukoze odnosno desktroze koje brzo deluju a ne ostaju dugo u krvi, zapravo njihovo dejstvo prestaje nakon 45 minuta. Kod tako tretiranih hipoglikemija izostaje posledično velik glikemija nakon korekcije.

S obzirom da dr.B daje prednost hrani sa smanjenim unosom UH ali sa više proteina (LCHP), predlaže da se za svaki obrok u početku konzumira ista količina proteina kao i mala količina UH isključivo iz povrća. Kako se proteini u nekom trenutku pretvaraju u glukozu tako će se najbolje uhvatiti obrazac po kom se pokriva ista količina proteina u obroku.

Još jedna jako važna stvar je dobro regulisan bazalni insulin koji zahteva jedan poseban tekst. On čak predlaže i deljenje bazalnog insulina na 2 pa čak i 3 doze kako bi glikemija bila što stabilnija.

Ovo su ukratko smernice dr.Bernstein-a, a do detalja su opisane u knjizi Diabetes Solution koja je ne samo poučna nego i izuzetno motivaciono štivo koje nam daje snagu da istrajemo u ovom maratonu.

www.diabetes-book.com


NAPOMENA:
Sve ovde napisano su isključivo moji stavovi, osećanja, razmišljanja, iskustvo, praksa i neka ubeđenja nastala na osnovu svega što sam pročitala i iskusila. Nadam se da ću možda nekog uspeti da inspirišem da nađe svoj put.

Ostavite komentar

Vaša email adresa neće biti dostupna javnosti.